Bitva o žlutý dres

Tour de France patří mezi nejznámější a zároveň nejtěžší závody na světě. Tři týdny (kromě dvou volných dní) musí závodníci denně absolvovat etapy dlouhé až 200 km a denně bojovat se soupeři i s vlastní únavou. A právě díky své náročnosti si závod získává tolik příznivců. Vždyť jen silnice ve Francii jsou každoročně obsypány tisíci fanoušky, kteří chtějí vidět své oblíbence naživo a k tomu další miliony lidí, co sledují závod při živých přenosech v televizi. Letos se koná již 104. ročník tohoto cyklistického svátku. 
závod po silnici
Ale není to jen samotné závodění cyklistů, co drží diváky u televize. Díky tomu, že etapy vedou velmi rozmanitými kraji, máme v televizi kromě závodění, také záběry na krásné francouzské vesničky, nekonečná pole s rozkvetlou slunečnicí, fialové lány levandule v Provence nebo horské průsmyky v Pyrenejích a Alpách. K tomu samozřejmě obrázky zdejších památek a historických objektů, vždy s přesným popisem komentátora v televizi.


Zvítězí ten nejlepší z nejlepších

Na závodě každoročně startuje 22 týmů, kde každý tým tvoří 9 jezdců. Silniční cyklistika je týmový sport, a proto má v týmu každý závodník svoji úlohu. Většinou je v týmu určen jeden jezdec, který má největší potenciál celý závod vyhrát a ostatních osm týmových parťáků by mu v tom mělo maximálně pomoct. Například tím, že mu dovezou během etapy občerstvení, pojedou před ním, aby on mohl šetřit síly apod. A právě ti nejlepší mezi sebou v těch nejtěžších horských etapách bojují o žlutý dres, slavný Maillot jaune. Ten označuje vedoucího jezdce celého závodu, a kdo ho doveze až do cíle poslední etapy do Paříže, je celkový vítěz Tour de France.

Tour De France a žlutý dres
Češi v akci

Letošní ročník závodu absolvují také tři Češi. Zkušení Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar, a nováček v silniční cyklistice Ondřej Cink, pro něhož to bude premiéra na nejslavnějším cyklistickém závodě světa.