Kam po základní škole?


Pokud i vaše dítě nyní nastoupilo do některého z posledních ročníků základní školy, jistě řešíte otázku, kam by mělo jít po základní škole. Aby také ne, jedná se o jednu z nejdůležitějších voleb v životě dítěte. Špatně zvolená škola, může ovlivnit velkou část jeho následujícího života. Jak tedy neudělat chybu?

studentka s notebookem

Nechte rozhodnout dítě samo!

Jistě vaše dítě dobře znáte a víte co je pro něj nejlepší, ale konečná volba by měla být přece jen na něm. Pokud se do volby budete příliš míchat, mohl by vám to váš potomek v následujících letech vyčítat. Jestliže tuto volbu učiní sám, jedná se o nejlepší variantu. Nehledě na to, že dítě samo musí vědět, ke kterému oboru má největší vztah a který by ho nejvíce bavil.

Učňovské obory

Možná i ve vás panuje již dáno zastaralý názor, že učňovské obory jsou pouze pro méně chytré děti. Opak je ovšem pravdou. Šikovný řemeslník je v dnešní době vyplácen zlatem a kolikrát ho ani mnoho vysokých škol nenahradí. Pokud vám jde o to, že nechcete, aby se vaše dítě v práci moc nadřelo, a přitom chcete, aby mělo ze zaměstnání dobré peníze, nemusíte se učňovského oboru opravdu bát. Je sice pravda, že v začátcích budete vaše dítě muset pracovat rukama, ale pokud vezmete v potaz, že v následujících letech si může otevřít svoji vlastní životnost, musíte uznat, že se špatně mít nebude. Nehledě na to, že pokud dítě s vybraným oborem nebude spokojené, udělat si nástavbu s maturitou může kdykoliv.
žák s učebnicí

Střední škola s maturitou

Názor, že na tento druh školy chodí pouze chytré děti, je přežitek. V dnešní době i na těchto školách najdete nepříliš chytré žáky. Střední školy s maturitou se hodí především pro děti, které jsou vědomostně nadané, ale zároveň nejsou příliš zručné.

Pokud chcete opravdu dobře vybrat, opravdu je nutné zahodit za hlavu zastaralé názory a přežitky. Věřte nebo ne, ale v dnešní době maturita není již žádná výhra a má ji téměř každý, nehledě na to, že se dá kdykoliv plnohodnotně dodělat.