Vývoj koncepce zahrad v České republice

Mít dům s vlastní zahradou, anebo alespoň rekreační objekt je snem mnoha lidí. Každý z nás si je dovolit nemůže, v panelových sídlištích stále ještě žije v Česku téměř třetina populace. Zajímavé by bylo sledovat vývoj tvorba zahradních koncepcí v průběhu desetiletí, jak na lidskou psychiku působily okolní vlivy prostředí, společenského systému a propagandy.

květiny před chalupou

Krátce po druhé světové válce byli lidé pod silným tlakem budovatelské éry, a pokud pomineme mnohé zrůdnosti komunistického režimu, v té době vznikalo mnoho průmyslových staveb i rekreačních zón. Zahrady domů byly převážně užitkové, převažovaly v nich ovocné stromy a záhony se sezónní zeleninou. Lidé si i přes zakládání zemědělských družstev a kolektivizaci zemědělské velkovýroby pěstovali vlastní produkty.
zarostlý dům

Na počátku let sedmdesátých se koncepce zahrad začínala měnit. I přes postupující normalizaci bylo na zahradách stále častěji k vidění více okrasných prvků, zahrady byly členěné do kaskád, rozdělené na část okrasnou a užitkovou. A v 80. letech už nebylo „kapitalistickým přežitkem“ využívat zahradu k relaxaci s vysázenými rododendrony, tújemi, azalkami a magnoliemi. Současně s výsadbou okrasných dřevin bylo nutno udržovat pěstěný, krátce střižený trávník a na trhu se objevily první elektrické sekačky, které vystřídaly podomácku vyráběné modely.

Sametová revoluce vnesla kromě nadšení a entusiasmu z otevření hranic a svobodného podnikání i změnu životního stylu. Mnozí z nás vzhlíželi ke svým vzorům v západní Evropě a v zámoří, užitková část zahrad se často úplně ztrácela a okolí domu bylo podřízeno výhradně okrase a reprezentativnosti. Kdo měl zahradu, musel ji mít upravenou, vzrostlé ovocné stromy byly káceny, nahrazeny nízkými dřevinami, jezírky a fontánami.
zahradní plot

Teprve přelom milénia přinesl změnu, lidé se dnes více zajímají o zdravý životní styl, upřednostňují vlastní výpěstky ovoce a zeleniny, které doplňují soukromými produkty z tržnic a výrobky s označením BIO. Zahrady dnes opět nabývají podobu z počátku 80. let, tedy rozdělené na část užitkovou a rekreační.