Dřevěný plot na ozdobu i pro praktické využití


Dřevěné ploty stále konkurují jiným typům oplocení z několika důvodů. Jsou cenově dostupné, je to čistě přírodní, netoxický materiál, a především krásně vpadají a do okolního terénu perfektně zapadnou. Co vás může přimět k tomu, dát tomuto řešení přednost?

dřevěný plot s břečťanem

Dřevo voní – užít si můžete i samotnou výstavbu oplocení, ať jej budete stavět sami, anebo tím pověříte odborníky. Práce se dřevem vás naplní už jen pouhou vůní surového materiálu, dřevěných hoblin, je to něco jiného, než stavět zeď z betonu, z cihel či kamení anebo drátěného pletiva.

veverka na plotě

Nemusí být moc vysoký – plůtek ze dřeva bývá velmi transparentní a rozhodně není překážkou pro nezvané návštěvníky, i když bude jeho výška přesahovat dva metry. Nemá význam tedy řešit nějakou ochranu soukromí a spíše se zaměřte na samotný estetický dojem. Postačí klidně nízký betonový sokl nebo plaňky umístěné až k zemi, celková výška nemusí přesahovat 120 cm.

Hodí se skoro všude – s dřevěným plotem pergoly-trutnov.cz uspějete u dřevostaveb typu srubu, u domů s klasickou vápennou fasádou i u objektů zateplených polystyrenem, můžete je mít u rodinného domu, u rekreační chaty, v zahrádkářské kolonii, v městské zástavbě, na venkově, na polosamotě, v blízkosti asfaltové silnice i obyčejné zpevněné cesty pro pěší a cyklisty. Dřevěné ploty ozdobí pergolu, altán, přístřešek pro auto, můžete je sladit i živým plotem, vyzdobit https://slovniky.lingea.cz/francouzsko-cesky/vyzdobit okrasnými dřevinami, pnoucími rostlinami nebo třeba truhlíky s muškáty, minipetuniemi, okrasnými slunečnicemi, kokardami, astrami či kopretinami.

Údržba se dá zvládnout i svépomocí a není nutné kvůli tomu volat řemeslníky. Postačí plaňky zbrousit – zdrsnit povrch jemným brusným papírem, případně odstranit oprýskané vrstvy barev opalováním a provést nátěr penetrací, vodou ředitelnou lazurou či barvou. Tím prodloužíte životnost vašeho plotu na několik desítek let.