Kdo si hraje, nezlobí

Mezi velmi oblíbené a rozšířené hlavolamy patří puzzle. Je to vlastně obrázek nalepený na kartonu nebo dřevěné destičce, který je pomocí speciálních šablon a lisu rozřezaný na malé nepravidelné kousky. Účelem této hry je pomíchané dílky znovu poskládat tak, aby se ukázal celý motiv. Vzhledem k tomu, že některé skládačky mohou mít třeba 10 000 dílků, lze s klidem tvrdit, že je .
dílky puzzle.jpg

Trocha historie nikoho nezabije

První skládačka vznikla v Londýně už v roce 1760. Vytvořil ji kreslíř John Spilsbury. A protože jeho práce bylo malovat na papír mapy, nalepil jednu z nich na desku z tvrdého dřeva a rozřezal na menší části. Vznikla tak skvělá učební pomůcka zeměpisu pro školáky.
puzzle ball.jpg

Protože dřevěné hlavolamy byly drahé, mohli si je koupit jen bohatí. V 19. století začaly stroje vyrábět papírové puzzle, které bylo mnohem levnější a obliba této hračky začala narůstat.

V současnosti se vyrábí také 3D puzzle. Jsou většinou z plastu a mohou mít různé tvary. Vypadají jako koule, maják, nebo třeba postavička z pohádky.

A pro opravdové labužníky je na trhu puzzle Eternity II. Je to skládačka tvořena z 256 malých čtverců, kterou vytvořil Christopher Monckton. Tomu, kdo první poskládá a vyřeší tento hlavolam měla patřit výhra neskutečných 2 000 000 US. Bohužel, se to nikomu v rámci soutěže nepodařilo a výhra zůstala nevyzvednuta.

A proč by se měl člověk s puzzle vůbec zabývat?

1. Bystří mozek

Lidský mozek strašně rád řeší hlavolamy a hádanky. Skládání puzzle je pro něj něco jako posilovna. Zlepšuje si tím prostorovou orientaci, vizuální paměť a představivost.

2. Podporuje jemnou motoriku

Sestavování obrázků a tvarů je vhodné pro všechny věkové kategorie. Pomáhá dětem ale třeba i seniorům zlepšit schopnost uchopit, nebo položit nepravidelný dílek na své místo.

3. Povzbuzuje kreativitu

Puzzle také rozvíjí kreativitu. Je to hra s pamětí a logikou. Dokonce se dá údajně podle způsobu, jakým se kdo staví k samotnému skládání odhadnout jeho osobnost. Někdo to bere jako společenskou hru u kávy, nebo sklenky vína s rodinou a přáteli. Jiný k tomu přistupuje velmi zodpovědně a systematicky si roztřídí jednotlivé dílky podle barev, nebo třeba tvarů. Další ve skládání puzzle najdou skvělou příležitost k uspořádání soutěží a závodů.
kousky skládačky.jpg

4. Odpočinek a zábava

V každém případě je puzzle skvělá příležitost pro relaxaci. Ať už jsou to chvíle strávené s blízkou osobou, nebo někde o samotě. Je příjemné hrát si a sledovat, jak pod prsty z malých trosek vystupuje smysluplný obraz.