Nejlepší baterie pro vašeho čtyřkolového miláčka

Životnost baterií je tak šest let. Baterie vám bude dobře sloužit, pokud s autem pravidelně jezdíte delší vzdálenosti. Pokud vám ale auto stojí před domem, nebo s ním vyjedete jen občas třeba jen nakoupit, baterii to zrovna moc neprospěje. Brzy se vybije, a krystalky síranu olovnatého, které vybitím vzniknou, sníží její kapacitu. Může se stát i to, že ji zcela znehodnotí.

Jak se tedy o baterii správně starat?
Ø Pokud s autem opravdu pravidelně nejezdíte, je ji potřeba nejlépe jednou za měsíc dobít. Můžete ji nechat připojenou na chytrou nabíječku rovnou v autě. Pokud ji chcete vyjmout a nabíjet doma, je potřeba ji nejdříve odpojit. Odpojujte nejprve záporný pól, teprve potom kladný! Očistěte kontakty, protože jejich znečištěný povrch může urychlovat vybíjení.

Ø Jestliže v autě máte rádio, hodiny, alarm nebo jiné spotřebiče, můžou velmi rychle přispět k vybití baterie. Z plného nabití ji vybijí již za několik týdnů.
Ø Rozsvícená žárovka nebo varovné blikače baterii vybijí i přes noc.

Jak správně vybrat novou baterii?
Vybrat správnou autobaterii není složité, jen k tomu budete potřebovat několik údajů a parametrů.
Správnou baterii vybírejte podle:
1. příručky k vašemu autu.
2. katalogu výrobce.
3. parametrů vaší současné baterie.

ROZMĚRY – to je první údaj, který by vás měl zajímat. Důležitá je délka, výška i šířka. Musí totiž přesně pasovat, rozdíl i v řádu centimetrů už by mohl být problém. Změřte si tedy vaší starou baterii, případně prostor pro její umístění.

KAPACITA – ta nám udává, kolik proudu nám baterie bude schopna dodat. Čím větší kapacita, tím delší čas napájení. Běžně se kapacity pohybují v rozmezí 40 až 110 Ah, silnější baterie jsou již pro velké obytné či užitkové vozy.
NAPĚTÍ – velikost napětí bývá většinou 12V.

STARTOVACÍ PROUD – ten nám udává, jak velký proud nám baterie poskytne při startování. Benzínovým autům stačí nižší startovací proud než dieselovým. Záleží ale také na tom, kolik spotřebičů máte na palubní desce. Baterie totiž musí zvládnout nejen roztočit motor, ale také napájet všechny spotřebiče ve voze.