Zdraví ukryté v makadamových oříšcích

Makadamové ořechy https://www.vesela-veverka.cz/makadamove-orechy/ jsou plodem stromu Makadamie celolistá, která se pěstuje zejména v tropickém podnebí Afriky, Austrálie a Indonésie. Mnoho lidí tento ořech ještě neochutnalo, protože jsou to nejdražší ořechy, které lze na trhu sehnat. Skořápka ořechu je prý nejtvrdší na světě a je to i nejtučnější ořech. Kdo z vás měl možnost ořechy ochutnat, ten zjistil, že chuť ořechů je lahodně máslovitá a nasládlá. A pokud si budete v obchodě ořechy vybírat, dejte na takové, které se budou lesknout. Znamená to totiž, že jsou ořechy mastné a že jsou čerstvé. Vysušené ořechy jsou totiž staršího data sklizně. Také se vyhněte podezřele levným makadamovým ořechům a raději si připlaťte za ty kvalitní.

makadamové ořechy

Jak již bylo řečeno, ořechy jsou hodně tučné. Obsahují až 79 % tuků, ale tyto tuky patří do skupiny těch zdravých mononasycených tuků. Zajímat vás může fakt, že makadamové ořechy neobsahují žádný cholesterol. Pomáhají snižovat špatný LDL cholesterol a naopak zvyšují ten dobrý HDL cholesterol. Konzumací makadamových ořechů budete snižovat riziko onemocnění srdce a cév, předejdete mozkové mrtvici a infarktu a nevědomě posílíte i svojí imunity díky vysokému obsahu flavonoidů, které jsou vysoce účinné antioxidanty. Makadamové ořechy obsahují také vitamín A, vitamíny B komplex, železo, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík.

ořechové musli

Ořechy jsou výborné do různých salátů a sladkých cukrářských výrobků, ale třeba i jen jako svačinka. Výborné je takové makadamové máslo, které si můžete z oříšků vyrobit i doma. Makadamový olej, který se lisuje ze semen za studena, najde uplatnění v kosmetickém průmyslu. Olej má přirozený UV faktor a dokáže pleť dokonale vyhladit. Je vhodný spíše pro sušší typy pokožky, protože pleť po jeho použití zůstává dlouhodobě hydratovaná. Také se hodí pro mírně problematickou a aknózní pleť, protože dokáže účinně hojit drobné poranění.