Vše o stanování a jak na to.

Když se chcete vydat stanovat, musíte myslet na plno věcí, což je ale zvládnutelné, to se nemusíte vůbec obávat. My vám pomůžeme myslet totiž na vše potřebné a zažít tak nezapomenutelné (v dobrém slova smyslu) stanování. Samozřejmě jedním z nejdůležitějších aspektů stanování je hlavně výběr stanu. Bez stanu logicky nemůžete stanovat. Existuje celá řada typů stanů, od malých jednolůžkových stanů po rodinné stany s místem pro více lidí. Při výběru stanu je důležité zvážit kapacitu stanu, odolnost proti povětrnostním podmínkám a snadnost sestavení. Stany jako takové ale nemusí být přímo na stanování, dávejte si proto pozor, abyste si nekoupili třeba párty stan 3×3, může vám to totiž při vyhledávání najít právě tento druh stanu.

stanování

Další důležitou věcí je výběr místa pro stanování. Zvolit byste měli rovné místo s minimálním množstvím kamenů a kořenů, které by mohly způsobit nepohodlí během spaní, které každý nenávidí a věřte, že byste v noci a později pak ráno nadávali. Pokud plánujete stanovat na veřejných pozemcích, jako jsou státní parky, měli byste věnovat pozornost pravidlům stanování a zjistit, zda jsou stanování povoleny na daném místě. Někdy se totiž může stát, že stanujete někde, kde nesmíte a pak vás překvapí auto s nápisem policie.

stan

Nejdůležitější je ale balení. Při balení se na stanování je důležité vzít s sebou správné vybavení. Kromě stanu budete potřebovat spacák, karimatku, vařič a potřeby pro jídlo, vodu a jiné základní potřeby. Pokud plánujete stanovat v náročných podmínkách, jako jsou extrémní teploty nebo nepříznivé povětrnostní podmínky, měli byste zvážit speciální vybavení, jako jsou speciální spacáky nebo oděvy, ať nezmrznete, pokud jste ale začátečníci, do ničeho takového se zbytečně nepouštějte. Hlavně při stanování dbejte na bezpečnost, ať se vám nic nestane a rozhodně ať se nestane nic nikomu jinému, například pokud stanujete u ohniště, nezapomeňte ho uhasit!