Modeláři

Jedním z nejoblíbenějších modelářských kroužků je ten, s kouzelným slůvkem v názvu – letecký. Radost z prvních modelů, které si tu mladí modeláři vyrobí, je neopakovatelná. Letadélka, vyrobená z lehkého dřeva – balsy, jsou prvním stupněm k celoživotní vášni pro letecké modelářství. Přesnost a preciznost, které se tu v mládí naučí, ve stáří jako když najdou. A nejen to. Modelařina je tou nejlepší terapií pro netrpělivé lidi. Zkušenosti, které chlapci získají pod vedením starších vedoucích, zúročí u většiny činností během celého života. Traduje se, že dobrého modeláře poznáte v jakékoliv pracovní pozici. 

Létání s modely letadel v přírodě

V současné době se stalo letecké modelářství národním sportem. Oblíbeným všemi nadšenci, kteří se posunuli od modelů plastikových letadélek po rádiem řízených modelů. Letecké modelářství je uznáno i Mezinárodním olympijským výborem. V naší republice letecké modeláře zaštiťuje Svaz modelářů ČR. A v nejvyšší světové organizaci i Mezinárodní letecká federace. Materiálů, kterými jsou tvořeny modely letadel je hodně. Nejen balsy, ale i pěnové hmoty, laminátů, kovů či papíru. Až po modely, poháněné malými motory a posléze těmi velkými. Bezdrátově řízenými RC modely. Které jsou zmenšeniny jak letadel a vrtulníků, ovládanými rádiovým signálem na dálku.

S modelem v terénu

Ovladač bývá buď pákový, nebo volantový, přijímající signál v modelu. Pro modeláře patří tato letadla v poslední době mezi ta nejoblíbenější. Čemuž odpovídá množství soutěží, které jsou organizovány po celém území naší vlasti. Výhodou těchto modelů je jejich velikost, která umožňuje konat soutěže i během zimních měsíců. V halách s dostatečnou výškou stropů. Větší množství diváků přitahují soutěže venkovní. Které vyžadují prostor bez drátů a jiných nevhodných staveb v okolí. Ideální bývají čerstvě posečené louky s dostatečnou rozlohou. Pro soutěže obřích RC modelů letadel bývají nejvhodnější modelářská letiště, která zaručují bezpečnost jak modelářům, tak jejich modelům. A tak lze i u nás ocenit piloty jak z Evropy, tak z Ameriky. Na Mezinárodní soutěži akrobatických RC modelů. Kde předvedou nejen brilantní přelety jak ve dne, tak i v noci. Velkou senzací bude i létání modelů letadel na předem zvolenou hudbu.